جشنواره نهم موسیقی نواحی کرمان میزبان ۱۷۰ هنرمند کشوری

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: در جشنواره نهم موسیقی نواحی زمینه مشارکت گروه های مختلف و متنوع کشوری فراهم شده است، در این جشنواره حدود ۱۷۰ هنرمند مطرح و پیشکسوت حضور خواهند داشت.
محمد علیزاده” در نشست خبری نهمین جشنواره موسیقی نواحی کرمان اظهار کرد: مردم استان نگاه ویژه و علاقه خاصی به بحث موسیقی نواحی کشور دارند.
وی افزود: یکی از عرصه هایی که هویت ملی ما را تشکیل می دهد موسیقی نواحی است که متشکل از نواهای موسیقی نواحی، مقامی و سنتی و برخاسته از فرهنگ بومی بخش های مختلف ایران اسلامی است که در استان کرمان هم غنا و تنوع بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد.
علیزاده بیان کرد: ایران دارای گنجینه های زیادی در زمینه موسیقی به ویژه موسیقی محلی است که تا حدودی این موسیقی به فراموشی سپرده و دچار مظلومیت شده بود اما خوشبختانه با تدبیری که انجام گرفته امیدواریم همه ساله این جشنواره که بیانگر آداب و سنن ما است در استان برگزار شود تا شاهد رونق بیش از پیش آن باشیم.
موسیقی نواحی نقطه اشتراک ما
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: در موسیقی ممکن است نگاه های متعددی وجود داشته باشد اما نقطه اشتراک ما موسیقی نواحی و لازم است در مقابل حجم فرهنگ بیگانه به غنای فرهنگ خود و به ویژه این نوع موسیقی بپردازیم که مورد علاقه گروه های مختلف سنی است.
وی ادامه داد: موسیقی نواحی در کشور ما به اندازه تفاوت های فرهنگی وجود و پراکندگی وسیعی دارد بنابراین نیازمند این است که جایگاه ویژه ای داشته باشد ازاین رو نیازمند جشنواره ویژه ای هستیم که به این موضوع بپردازد.
علیزاده اظهار کرد: این جشنواره موجب شور و نشاط در جامعه خواهد شد و امیدواریم مردم بیشترین بهره را ببرند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان سپس بیان کرد: موسیقی ملی نواحی کشور براساس تفاهم نامه بین وزارت ارشاد و استانداری کرمان منتعقد شد امسال نیز نهمین دوره در کرمان برگزار خواهد شد، هفت دوره تا سال ۸۴ و یک دوره در سال های گذشته برگزار شد و از این به بعد شاهد برگزاری همه ساله جشنواره خواهیم بود و دبیرخانه دائمی آن در کرمان تشکیل می شود.
علیزاده با اشاره به اینکه محل دبیرخانه در انجمن موسیقی استان است افزود: براساس تفاهم صورت گرفته و باتوجه به رویکرد استاندار و تاکید وی مبنی بر اینکه جشنواره با مشارکت بیشتر مردم باشد، قرار شد در فصل مناسبی جشنواره برگزار شود برهمین اساس زمام برگزاری آن از ۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت ماه به میزبانی کرمان می باشد.
وی تصریح کرد: در این جشنواره نهم موسیقی نواحی زمینه مشارکت گروه های مختلف و متنوع کشوری فراهم شده است، در این جشنواره حدود ۱۷۰ هنرمند مطرح و پیشکسوت حضور خواهند داشت و بخش اصلی شامل راویان اصالت است، بخش دیگر پیشکسوتان عرصه موسیقی نواحی، نشست های تخصصی و نمایش فیلم های مستند پیرامون موسیقی نواحی است.
علیزاده ادامه داد: علاوه بر کرمان در ۹ شهرستان دیگر استان از جمله بافت، زرند، سیرجان، رفسنجان، بم و نرماشیر، جیرفت، کهنوج و منوجان اجرهای هنری خواهد بود.
استفاده حداکثری از ظرفیت های استان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان همچنین گفت: سعی شده در این جشنوار از فضاهای تاریخی استفاده شود بنابراین از باغ فتح آباد، باغ شاهزاده ماهان، میدان گنجعلیخان اجراهایی خواهیم داشت، به علاوه سالن خانه شهر برای اجرای پیشکسوتان سالن هلال احمر برای راویان اصالت در نظر گرفته شده است، نمایش فیلم های مستند در سینما شهرتماشا خواهد بود و نشست های تخصصی حوزه موسیقی نواحی هم در باغ موزه هرندی برگزار می شود.
علیزاده یادآور شد: راویان اصالت شامل ۶۰ گروه و پیشکسوتان ۴۰ گروه خواهند بود،  ضمن اینکه ما تلاش کردیم از ظرفیت استان استفاده حداکثری را ببریم به همین هدف، توانایی ها و امکانات استان بکار گرفته خواهد شد.
وی همچنین افزود: در بخش داوری اساتیدی چون هوشنگ جاوید، ایرج نعیمایی، دکتر ریاحی، لوریس چکناواریان و … حضور خواهند داشت، همچنین دوتار نوازان شمال خراسان و اساتیدی از کردستان دعوت شده اند، به علاوه دو مهمان خارجی داریم که مقدمه ای برای تعامل بیشتر بین موسیقی نواحی و فوکلور ایران با کشورهای دیگر است.
علیزاده تصریح کرد: بیش از ۳۵ اجرا عمومی در این ایام انجام می شود و تلاش بر این است مردم بتوانند به خوبی استفاده کنند، رویکرد ما در سال جاری این است که بیشتر به بحث موسیقی نواحی و سنتی بپردازیم و پراکندگی موسیقی را در سطح استان ایجاد و گروه های موسیقی بومی استان را تقویت کنیم.
وجود ۳۵ نوع ساز موسیقی نواحی در استان کرمان
وی گفت: استان کرمان تنوع بسیار خوبی در موسیقی نواحی دارد، در جنوب و شرق استان دارای موسیقی های نواحی و انواع سازها هستیم، پژوهش های متعددی که در این زمینه انجام شده انواع لالایی ها، نواها و موسیقی ها را در سطح استان معرفی کرده است و ۳۵ نوع ساز موسیقی نواحی در استان کرمان وجود دارد.
علیزاده با اشاره به اینکه تقریبا از تمام استان های کشور در این جشنواره حضور دارند خاطرنشان کرد: امسال سال پر رونقی را در زمینه های مختلف خواهیم داشت و بهره برداری از تالار مرکزی کرمان جز اولویت اصلی ارشاد کرمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *