کله کن (عبدالحمید میرزا ناصر الدوله)

این لقب نجیب زاده قاجار! شاهزاده عبدالحمید میرزا ناصر الدوله حاکم کرمان (۱۲۹۸ تا ۱۳۰۸ ه ق) است که به راستی تندیس شقاوت و بی رحمی بود. او بانی باغ شاهزاده ماهان است، باغی که با نهال رایگان، باربر رایگان، کارگر رایگان و مصالح رایگان که همگی در سایه زور و قدرت او فراهم شده بود، احداث گردید؛ او دستور داده بود گوش کارگرانی که در انجام وظیفه خود اهمال می کردند را به دیوار باغ بکوبند تا عبرت دیگران شود! حتی زمانی که شاهزاده در تهران بسر می برد، کافی بود کسی نام او را در باغ صلا دهد، آن وقت کارگران با وحشت و اضطراب تا پای جان از توان خود بهره می بردند، بهمین دلیل است که وقتی سازنده سردر ورودی باغ شنید که “شاهزاده مُرد” ظرف گچ و چند کاشی باقیمانده را از همان بالا به پایین انداخت و فرار کرد. جالب است که هنوز جای آن کاشی ها خالی مانده.
در جریان اشتباهی که یکی از نیروهای او به نام “جعفر یزدی” مرتکب شده و با شلیک هوایی خود، خواب شاهزاده را آشفته کرده بود، دستور داد او را به قتل رساندند، آنگاه جسد را دو نیم کرده، نیمی را در چهار سوق بازار و نیم دیگرش را بر سردر دروازه رق آباد کرمان آویزان کردند!
خلاصه اینکه شاهزاده کله کن جوهره ظلم و بیداد بود، ای کاش او میدانست
 دولت سنگدلان را نبود استقرار
سیل از کوه به تعجیل، روان می گردد
 و او نیز همین معنا را تجربه کرد، زیرا پس از مرگ جوانانش، لحظه ای آرامش و شادی نداشت و در میان همین موج اندوه در کرمان مرد و تنها چند زن کرمانی آن هم در غم غربت و تنهایی اش گریستند.
منبع: کتاب نام ها و لقب های جالب در تاریخ کرمان، نوشته ی سید محمد علی گلاب زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *