قلعه اردشیر کرمان

قلعه اردشیر در مجاورت قلعه دختر قرار دارد که هر دو از آثار پیش از اسلام هستند و در بالای تپه مرتفعی واقع شده که با سطح جلگه کرمان نزدیک ۱۵۰ متر ارتفاع دارد. دیوارهای قلعه از خشت های بسیار ضخیم ساخته شده که از ابعاد خشت های معمولی و متداول بسیار حجیم تر است. در فاصله بین دو قلعه، ساختمان هایی مثل قصر، عبادتگاه و دیگر مکانها دیده می‌شود.

از وجود برخی قطعات کاشی در این قلعه ها مشخص می شود در ساخت این سازه ها از هنر های منحصر بفردی استفاده شده که به مرور زمان از بین رفته اند. این قلعه منسوب به اردشیر بابکان است. اردشیر بابکان بنیان گذار سلسله شاهنشاهی ساسانی، در اوایل تشکیل حکومت مقتدر مرکزی، پس از فروکش کردن شورش شهرهای “داراب گرد” و “نی ریز” در استان فارس به قصد باز پسگیری کرمان حرکت کرد. چون در آن زمان حاکمی به نام “ولخش” از سلسله اشکانی برکرمان حکومت می کرد و دم از استقلال می زد، اردشیر بابکان با او جنگید، او را اسیر و پسر خود را حاکم کرمان کرد.
از قطعات کاشی که “میجر ساکس” در محوطه قلعه دیده، برمی آید که بعضی از ساختمانهای آن علاوه بر جنبه نظامی، جنبه بزمی نیز داشته و هنرهای ظریف در تزئین آن دخالت کرده است. در رشته جنوبی قلعه اردشیر صخره ای نسبتاً بلند دیده می شود که از اواسط صخره پلکانی برای رسیدن به قله آن تراشیده اند که ۱۳۴ پله دارد و ساکس احتمال داده است که این محل نقاره خانه قلعه بوده است. 

قدمت، عظمت و جایگاه این قلعه ها نشان از لزوم توجه بیشتر به این مکانها دارد.

برای دیدن مطالب بیشتر در سایت منبع کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *