دیلمقانی (احمد یزدان پناه)

این تاجر معروف فرش کرمان که خود از دامن فقر برخواست، بدلیل ارتباط و مراوده با یکی از تجار معروف تبریز بنام دیلمقانی و شاید به انگیزه علاقه به او، این عنوان را برای خود انتخاب کرد. وی از تلاشگران عرصه صنعت فرش در کرمان به شمار می رود که قالی های بافت او به کشورهای مختلف دنیا صادر می شد و از کیفیت مطلوبی برخوردار بود؛ تا آنجا که اشتیاق جهانی برای خرید قالی های او موجب شد تا دستگاه های بافندگی خود را گسترش داده و صاحب دارهای متعدد قالی در کرمان، زرند، راور، ماهان و … شود.
رونق بازار مرجوم دیلمقانی، رقبای زیادی را برای او بوجود آورد، آنطور که مجبور شد بخشی از توان خود را به عرصه کشت و زرع ببرد و به احداث باغ ها و اراضی کشاورزی بپردازد که در این زمینه نیز، بخت با او یار بود و زمینه افزایش ثروت وی را فراهم ساخت. تعامل او با مردم و توجه مرحوم دیلمقانی به فقرا و نیازمندان موجب شد تا او علاوه بر این، موقعیت اجتماعی مناسبی نیز بدست آورد. مجموعه این عوامل موجب شد تا عده ای بر او حسد برده و از در کینه توزی در آیند. مرحوم دیلمقانی برای پیشبرد امور خود به خشونت متوسل می شد. مجموعه این مسائل موجب شد تا بدخواهان و دشمنان او به قتل دیلمقانی کمر بسته و با طرحی از پیش تعیین شده زمانی که او از احمد آباد زرند عازم کرمان بود، راه را بر او ببندند و با توقف اتومبیل حامل وی، با شلیک چند گلوله به زندگیش پایان دهند. قتل دیلمقانی در مرداد ۱۳۲۳ شمسی اتفاق افتاد.
از آنجا که دیلمقانی فرزندی نداشت، تمامی ثروتش به وابستگان درجه اول او رسید. دیلمقانی وصیت کرده بود که بیمارستانی به نام او در شهر کرمان احداث شود، اما با توجه به اندیشه احداث بیمارستان از سوی مرحوم محمد ارجمند کرمانی، و نیز توصیه ایشان، به جای بیمارستان پرورشگاهی به نام دیلمقانی احداث شد که هم اکنون پس از هفتاد سال همچنان عرصه خدمت به کودکان یتیم و بی سرپرست است.
عکسی از مجلس ترحیم احمد یزدان پناه که توسط بهرام سهرابی عکاس معروف کرمان در ۲۰ خرداد سال ۱۳۲۳ گرفته شد.

photo_2015-12-17_23-38-41

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *