بازار سرپوشیده

بازار بزرگ کرمان به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان در مرکز کرمان در دل مجموعه تاریخی گنج علی خان قرار گرفته است.بازار کرمان از قدیمی ترین بازارهای ایران است که قرنها مرکز تجارت بوده و تا امروز اهمیت خود را حفظ کرده است. ویژگی های معماری این بنا قابل توجه و شگفت انگیز بوده و در سبک معمعاری آن انعکاس شرایط جغرافیایی و ویژگی های اقلیمی منطقه لحاظ شده است.
هر بخشی از این منطقه در ادوار مختلف ساخته شده و مساجد کاروانسراها، آب انبارها، قیصریه ها، بازارچه ها و حمام های مختلفی که در این بازار دیده می شود، هرکدام از معمار متفاوت یک دوران روایتی منحصر به فرد دارند مانند مجموعه های گنج علی خان،وکیل،ابراهیم خان ، سردار و حاج آقا علی کاروانسراهای متعدد در طول این بازار از رونق اقتصادی این دیار در ادوار مختلف حکایت دارد.سقف بازار کرمان از پشت بام مانند نیمکره هایی است که گنبدهای موازی پشت سرهمی را شکل می دهد. بازار بزرگ کرمان از ۲۰ بازار کوچک تشکیل شده که بزرگترین آن بازار اصلی از میدان توحید(ارگ) شروع و به میدان شهدا(مشتاقیه) ختم می شود.
بازارهای میدان ارگ، ارگ، سراجی، چهارسوق، گنجعلی خان،گنجعلی خان قلعه محمود، میدان قلعه، مسگری، کلاه مالی، زرگری، کفاش ها، اختیاری، وکیل، سردار، مظفری، عطاری، قدمگاه، حاج آقاعلیو عزیز از دیگر بازارهای تشکیل دهنده این مجموعه بزرگ است.علاوه بر این، کرمان در گذشته دارای بازارهای دیگری از جمله بازارهای شاه، شتر و …. نیز بوده است که امروزه اثری از آنها نیست.

برای دیدن مطالب بیشتر در سایت منبع کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *