آرامگاه شاهزاده حسین جوپار

بدون شک مرقد مطهر امامزاده حسین (ع) در شهر جوپار ، پیشنه جوپار را تأیید مى کند . وقتى که اسم جوپار برده مى شود ، نام امامزاده حسین (ع) در ذهن انسان تداعى مى شود.

شاهزاده ی جوپار یکی از بقاع متبرکه بخش جوپار از توابع کرمان است. ارزش زیارتى آن برابر شاه‌چراغ در شیراز گزارش شده است. این امام‌زاده معمارى و بناى جالب توجهى دارد.گنبد آبى رنگ آن با خط هاى سفید که شکل هاى هندسى منظمى را به وجود آورده است مانند نگینى در وسط شهر مى درخشد .درختهای وسط آن و اتاقهاى دور تا دور آن جلوه خاصى را به این مکان بخشیده  و کاشى کارى و آئینه کارى داخل رواق ها فضاهاى روحانى بر این محل حاکم کرده است .

بنای این زیارتگاه به دوره صفویه مربوط است که ‌این بنا در طول دوران مختلف مورد مرمت قرار گرفته و گچ‌بری‌ها، مقرنس، رواق‌ها، ایوان و درب‌ها در سال ۱۳۵۴ نصب شده است.از جمله الحاقات این بنا کاروان‌سرایی است که در مجاورت و متصل به بقعه ساخته شده است.ساختمان این امام‌زاده در فضاى مشجّرى قرار گرفته و از زیارتگاه‌هاى معتبر کرمان محسوب مى‌شود.

بنای شاهزاده حسین متشکل از حسینیه ، سقاخانه ، بازارچه ، دو  زائرسرا ، حیاط، حرم، گنبد ، رواق و… می‌باشد. از تزئینات جالب توجه دوره صفویه آن کاربندی رواق اطراف حرم را می‌توان نام برد .زائر سرا ی قدیمى در دو طبقه بنا شده وجود حوض و درختهایى در وسط آن و اتاقهاى دور تا دور آن جلوه خاصى را به این مکان بخشیده است.این گنبد با الهام از سبک معماری و طرح گنبد ماهان ساخته شده است.

اصل بقعه ۳۵/۳۷ متر، چهار رواق زیبا در شرق، غرب، شمال و جنوب (۴ ایوان)، اصل مرقد ۱۰/۱۰ متر مربع با ارتفاع ۷ متر ، قطر گنبد ۷ و نیم متر و ارتفاع ۱۰ و نیم متر است.هم اکنون اکثر اراضی اطراف حرم خریداری و طرح جامع بقعه در حال تهیه است.داخل ضریح قبر سه امامزاده که از فرزندان امام موسى بن جعفر (ع) مى باشند دیده مى شود .

امامزاده حسین ،امامزاده قاسم و امام زاده عبدالله(علیهم السلام) از سال تولد و شهادت امامزاده ها اطلاعى در دست نیست ولى مى توان گفت در حدود سالهاى بعد از شهادت امام رضا (ع) در این محل به شهادت رسیده اند.شخصیت مدفون در این مکان را «حسین بن حسین بن زید» شهید بن امام علی بن الحسین السجاد(ع) می‌داند.تاریخ شهادت آن بزرگوار مربوط به سال‌های ۲۰۰ هجری قمری است همچنین وی به دستور «هرثمه بن اعین» حاکم خراسان و کرمان به شهادت رسید.

برای دیدن مطالب بیشتر در سایت منبع کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *